Od wzgórza Wałdaj, znajdującego się w Nizinie Wschodnioeuropejskiej, do Morza Kaspijskiego rozciąga się długa rzeka. A jest nią Wołga. A żeby być dokładniejszym – rzeka ta znajduje się w europejskiej części Federacji Rosyjskiej. Tę część Rosji często określa się jako Rosja przeduralska. To zrozumiałe – patrząc z zachodu Wołga znajduje się przed górami Ural. Jest to największa rzeka tej części Rosji oraz samej Europy. Takie położenie i długość sprawia, że rzeka ta pełni ważną rolę od czasów średniowiecznych.

Długość rzeki Wołga to około 3530 km. Jej powierzchnia to 1 380 000 km². Pewną ciekawostką jest fakt, że bieg tej rzeki został skrócony o około 160 km. Stało się to jeszcze w okresie istnienia Związku Radzieckiego. Z uwagi na znaczeniu gospodarcze budowano na jej obszarze liczne zbiorniki retencyjne oraz inne zapory mające na celu regulację biegu rzeki. I tym sposobem skrócono rzekę.

Rzeka Wołga jest ważnym szlakiem komunikacyjnym na terytorium Federacji Rosyjskiej. Co więcej była nim już w czasach średniowiecznych. I nie ma się czemu dziwić – służy temu położenie geograficzne. Liczne źródła historyczne wskazują na to, że Wołga stanowiła ważny szlak handlowy dla wielu narodowości. Handlowano wieloma różnymi towarami – od ubrań, przez przyprawy, po broń. Były to zarówno przedmioty codziennego użytku, wyposażenie wojowników, jak również dobra luksusowe. Było to też miejsce styku wielu kultur i cywilizacji. Słowianie stykali się z Arabami i innymi nacjami.

Współcześnie Wołga jest żeglowna na odcinki mierzącym ponad 3400 km. Wołga łączy się z Morzem Bałtycki, Morzem Białym, Morzem Czarnym I Morzem Azowskim. A to za sprawą kanałów. Ale to nie wszystko. Dzięki specjalnemu kanałowi Wołga posiada połączenie również z Moskwą.

Rzeka Wołga odgrywa również ważną rolę w produkcji energii. Wzdłuż Wołgi powstało wiele zapór, sztucznych zbiorników i elektrowni wodnych.

Wzdłuż tej rzeki rozlokowane są duże i ważne rosyjskie ośrodki miejskie. Tak więc podróżując Wołgą można dotrzeć do któregoś z nich. Mało tego – płynąc wzdłuż rzeki można niemało zwiedzić. A to nie tylko za sprawą przyrody rozciągającej się wokół rzeki. Choć nie wszędzie ona licznie występuje. W dużej mierze to za sprawą miast, które leżą w jej pobliżu. Dzięki specjalnemu kanałowi dopłyniemy nawet do Moskwy. Zwiedzimy również Kazań, Uljanowsk, Samarę, Wołgograd, Niżny Nowogród i wiele innych znaczących rosyjskich miast. A w nich piękne budowle, cerkwie, wydarzenia kulturalne i szereg innych atrakcji.

Rzeka Wołga to rzeka o znaczeniu strategicznym i to od wieków. Wzdłuż niej znajdziemy elektrownię wodną, liczne tamy i zapory, a także większe ośrodki miejskie. Będziemy mogli więc zwiedzać większe miasta rosyjskie, a jednocześnie zobaczymy krajobraz przemysłowy, przyrodę i kto wie co jeszcze. W tym rejonie od wieków kwitł handel. Stykały się tutaj również różne kultury. Poza tym rzeka ta ma duże znaczenie dla żeglugi śródlądowej. Jest ona żeglowna na znacznym odcinku, dzięki czemu można się nią swobodnie przemieszczać. Jest to więc miejsce o znaczeniu strategicznym i kulturalnym.

Dodaj komentarz