Syberia – zimna kraina na terenie Federacji Rosyjskiej. Zimna, ale mająca również swój urok. To przez Syberię przepływa pewna rzeka, a jest nią Jenisej. Znajduje się ona wysoko nad powierzchnią morza. Jest to jedna z największych rzek w Azji. Jej nazwa oznacza w języku Ewenków „Wielka Woda”. Ewenkowie to lud zamieszkujący pobliskie rejony od wieków. Rzeka ta ma znaczenie dla gospodarki rejonu. Rozciąga się również wokół pięknych scenerii. Podróż nią może być zachwycająca.

Rzeka Jenisej to jedna z najdłuższych rzek w Azji i na świecie. Ale ile rzeczywiście wynosi jej długość? Szacuje się ją na od 3487 km, aż do 4287 km. Skąd takie rozbieżności? Wszystko to zależy od miejsca, które jest punktem wyjścia do wykonania powyższego pomiaru. Jeżeli mierzymy od miejsca, w którym występują Mały i Wielki Jenisej, to długość całej rzeki Jenisej wynosi 3487 km. Jeśli jednak potraktujemy Wielki Jenisej jako przedłużenie, to długość tej rzeki będzie wynosić 4092 km. Natomiast jeżeli to mały Jenisej uznamy za jej przedłużenie, to długość będzie wynosiła 4287 km. Powierzchnia rzeki Jenisej to 2 580 000 km². Rzeka ta rozciąga się na wysokości 619,5 m n.p.m.

Rzeka ta posiada niemałe znaczenie w gospodarce regionu. Rzeka ta to główny szlak wodny w Kraju Krasnodarskim. To nim transportowane są ważne towary i surowce. Jenisej jest żeglowny na odcinki mierzącym około 3010 km. A miejscami mogą w nim kursować statki pełnomorskie. Jeśli mówimy o znaczeniu gospodarczym to nie sposób pominąć Zbiornika Krasnojarskiego, zwanego również Hydrowęzłem Krasnojarskim. Jest to betonowa zapora o powierzchni około 2150 km² będąca jednocześnie elektrownią wodną w Rosji. Mając moc wynoszącą około 6090 MW jest ona największą elektrownią wodną w Rosji. Nad nią powstało miasto Diwnogorsk. Co więcej tam znajduje się nawet unikalny podnośnik okrętów.

A co ma Jenisej do zaoferowania turystom? Rzeka Jenisej znajduje się na terytorium Syberii. A tam jest wiele naturalnych atrakcji. Piękna tajga, góry oraz inne atrakcje. Dzika przyroda, a więc piękno naturalne, w dużej mierze nie zmienione. A wzdłuż wiele syberyjskich miejscowości. Poznamy lokalną kulturę, spędzimy trochę czasu robiąc zdjęcia i odpoczywając, przeżyjemy niezapomniane przygody. Musimy tylko ubrać się ciepło. Ale jeżeli ktoś ma ochotę na przygodę z odrobiną mrozu, to polecamy. Tam zobaczymy prawdziwe piękno natury.

Jenisej to interesująca rzeka. Znajduje się na Syberii – chłodnej krainie. Ma znaczenie dla lokalnej gospodarki, a jednocześnie płynąć z jej prądem możemy zobaczyć piękne krajobrazy. Cuda natury, dzikiej natury w często niezmienionej formie. Choć nie sposób pominąć tutaj działalności człowieka. Wzdłuż rzeki, na terytorium kraju Krasnodarskiego znajduje się elektrownia wodna. A sama woda umożliwia transport wielu towarów oraz surowców strategicznych. Rzeka, bez której rozwój gospodarki regionu byłby utrudniony. Bez niej wiele rzeczy trzeba by było dowozić z mozołem przez mroźne pola syberyjskie. A to znacznie utrudniałoby rozwój tychże rejonów.

Dodaj komentarz