Ameryka Północna to ciekawy kontynent bogaty w różne atrakcje geograficzne. To na tym kontynencie znajduje się Wielki Kanion Kolorado. Znajdują się tam również inne atrakcje przyrodnicze, cuda natury. Na kontynencie tym występuje wiele rzek, wśród których znajdziemy Rzekę Świętego Wawrzyńca.

Przez Kanadę i USA do Atlantyku

Rzeka ta przepływa przez Kanadę i Stany Zjednoczone, przemierzając spore połacie lądu na tym kontynencie. Rzeka ta jest głównym odpływem wodnym Wielkich Jezior – kolejnej atrakcji tego kontynentu. Przyjrzyjmy się jednak bliżej tej rzece.

Rzeka Świętego Wawrzyńca rozciąga się na przestrzeni o długości 1200 km. A powierzchnię jej zlewni szacuje się na 1,5 miliona km². Źródłem tej rzeki znajduje jest jezioro Ontario. Następnie rzeka ciągnąc się długim strumieniem uchodzi w malowniczej formie do Zatoki Świętego Wawrzyńca, a jest to już Ocean Atlantycki.

Rzeka Świętego Wawrzyńca przemierza Kanadę oraz Stany Zjednoczone. A jej górny bieg wyznacza naturalną granicę pomiędzy tymi dwoma państwami. Wzdłuż tej rzeki ciągnie się wiele miast. A wśród nich są: Montreal, Quebec, Kingston i wiele innych. Rzeka ta posiada również znaczenie strategiczne. Przemierzając drogę od jeziora Ontario, przez Wielki Jeziora, aż do Oceanu Atlantyckiego umożliwia żeglugę pomiędzy tymi obszarami. Rzeki często wykorzystywane są w gospodarce za sprawą śluz, sztucznych zbiorników i elektrowni wodnych. Nie inaczej jest w przypadku tej rzeki. Wzdłuż niej znajdą się zapory i elektrownie tego rodzaju.

Fascynująca fauna, wielkie statki i działania wojenne

Wzdłuż rzeki możemy znaleźć wiele gatunków wielorybów. Rzeka ta odegrała również doniosłą rolę w dziejach, w czasach kolonizacji Ameryki. W wieku osiemnastym zmagali się o nią Francuzi i Brytyjczycy, co zresztą widać w nazwach miast. Sprawowanie kontroli nad rzeką było istotnym elementem przejęcia wpływów i władzy na kontynencie. Dzięki kontroli nad tą rzeką Brytyjczykom nie raz udawało się zaskoczyć Francuzów, zająć miasta i rozbić ich ważne zgrupowania.

Powstała nawet Droga Wodna Świętego Wawrzyńca, tym mianem określa się szlak wodny wyznaczany przez tą rzekę, znajdujący się na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady. Pływają nim statki o dużych rozmiarach, oczywiście takie, których konstrukcja pozwala na żeglugę śródlądową. Aby móc przepływać tym szlakiem statek musi mieć określone rozmiary. Jego długość może wynosić maksymalnie 225,5 m, statek musi mieć szerokość 23,2 m, a jego zanurzenie może maksymalnie wynosić 8,1 m. I tylko okręty mieszczące się w tym przedziale mogą tam wpłynąć. Aby podróż przebiegała bez zakłóceń wzdłuż rzeki pobudowano śluzy i kanały. Kilkanaście śluz i kanałów na rzece.

Rzeka Świętego Wawrzyńca to rzeka, która przepływa przez oba państwa na kontynencie północnoamerykańskim. Dzięki temu odegrała znaczącą rolę już w poprzednich stuleciach. Była ona areną ważnych zmagań pomiędzy Brytyjczykami i Francuzami. Jej położenie umożliwia żeglugę śródlądową dużym statkom. Rzeka ta wpływa do Oceanu Atlantyckiego. A płynąc wzdłuż niej możemy natknąć się na wieloryby. Rzeka ta to z pewnością ważny element krajobrazu Ameryki Północnej.

Dodaj komentarz