W Afryce, na czarnym kontynencie, występuję dwie długie rzeki – Nil i Kongo. Nil to zdecydowanie najdłuższa rzeka na kontynencie. A Kongo zaraz po niej. Obie przyczyniły się do rozwoju okolicznych cywilizacji. Ale jest jeszcze jedna ważna rzeka w Afryce.

Niger – podstawowe informacje

A jest nią Niger i znajduje się w zachodniej części kontynentu. Jest to trzecia pod względem długości rzeka afrykańska. A przepływa przez sześć państw na tymże kontynencie. Przy czym niejasne jest skąd się wzięła nazwa tej rzeki. Niektórzy twierdzą, że nazwa ta po łacinie oznacza czarny. Ale to nie jest pewne.

Rzeka Niger mierzy 4148 km długości. Powierzchnia tej rzeki to około 2 118 000 km². Niger przepływa przez pięć państw afrykańskich, a są nimi : Benin, Gwinea, Mali, Niger, Nigeria. Jej źródło znajduje się w Górach Loma w Gwinei. Rzeka ta uchodzi do Zatoki Gwinejskiej, do Oceanu Atlantyckiego.

Niger szlakiem transportowym

Rzeka ta jest żeglowna na niektórych odcinkach, ale nie na wszystkich. Jeden żeglowny odcinek rozciąga się od miasta Kouroussa do Bamako. Tutaj odbywa się ruch pasażerski, transport produktów rolnych oraz rybołówstwo. Z kolei od Bamako do Koulikoro wody rzeki nie są już żeglowne. Ale za rzeką Koulikoro już są znowu żeglowne. A żeglowność jest tutaj istotnym elementem. Rzeka Niger to najważniejszy szlak wodny, po którym odbywa się transport w regionie. I to nie tylko we współczesnych czasach. Niger pełnił tę rolę już w czasach starożytnych. A więc od zarania dziejów tą rzeką przewożono najróżniejsze towary, od podstawowych, takich jak pszenica czy owoce, aż po luksusowe. Przewożono tędy złoto, kość słoniową, a współcześnie przewozi się tędy również surowce naturalne. Ponieważ obszary wokół rzeki są żyzne od wieków możliwa była tutaj uprawa roli. Dzięki temu na tym obszarze pojawiało się wiele cywilizacji afrykańskich. A pozostałości po nich możemy odwiedzić nawet dzisiaj. A warto. Wiele pięknych, dawnych budowli oraz innych artefaktów i wykopalisk.

Fauna i flora regionu

W dolnym biegu Nil zahacza o Wilgotny las równikowy. Jest to okolica obfita we wszelką roślinność. To tutaj ujrzymy palmy, kakaowce i inne drzewa charakterystyczne dla tego kontynentu. Żyje tutaj również wiele dzikich gatunków zwierząt. Zobaczymy tam między innymi małpy człekokształtne, ale to naturalnie nie jedyne zwierzęta zamieszkujące ten obszar. Słonie, hipopotamy czy okapi również tam występują.

Rzeka życiodajna dla Afryki

Jak więc widać Niger to rzeka bardzo ważna dla przyległego regionu. Afryka to gorący kontynent, tam znajduje się Sahara – największa pustynia świata o rozmiarach porównywalnych z Europą czy Australią. A woda jest bardzo ważna do rozwoju cywilizacji. Stąd też tak doniosłą rolę na tym kontynencie odegrały trzy rzeki – Nil, Kongo i właśnie Niger. Nil na północnym wschodzie, Kongo w części zachodniej centralnej, a Niger w części zachodniej na północy. Dzięki tej rzece możliwa stała się uprawa roli, a co za tym idzie wytwarzanie pożywienia. Pozostałości po dawnych cywilizacjach można zwiedzać po dziś dzień, a jest co zwiedzać. Piękne okolice, w których znajdują się zabytkowe budowle, figurki, ozdoby oraz wiele innych pozostałości.

Dodaj komentarz