Ameryka Północna to kontynent skrywający w sobie wiele piękna. Wielki Kanion, Kanada, wybrzeża oceanów i wiele innych atrakcji. Ale jak je zwiedzać – przydałby się przewodnik albo chociaż drogowskaz. Pewną podpowiedzią niech będzie rzeka Kolorado. Nazwa podobna do stanu. Od przełęczy La Poudre w górach skalistych po Zatokę Kalifornijską ciągnie się ta rzeka. Po drodze przemierzając Stany Zjednoczone i Meksyk, dwa państwa Ameryki Północnej. A płynąc wzdłuż niej można wiele zobaczyć.

Długość rzeki Kolorado to 2330 km. Zlewnia tej rzeki ma powierzchnię 632 000 km². Przepływa ona przez pięć stanów. Są to: Arizona, Kalifornia, Kolorado, Nevada oraz Utah. Głównymi dopływami tej rzeki są Małe Kolorado, Green, Gila River i San Juan.

Rzeka ta posiada niemałe znaczenie w gospodarce. Wzdłuż niej pobudowano zbiorniki oraz elektrownie wodne. Woda ze zbiorników jest wykorzystywana gdzie indziej. Korzystają z niego inne miasta. Znajdziemy tam również sieć kanałów nawadniających.

Podróż wzdłuż rzeki to obserwowanie pięknych widoków. Co więcej rzeka ta przyczyniła się do stworzenia Wielkiego Kanionu Kolorado. Ma się rozumieć, że płynąc wzdłuż rzeki będziemy podziwiać ten kanon wraz z całym jego naturalnym pięknem. A jest co podziwiać. Zresztą okolice Wielkiego Kanionu Kolorado są co roku odwiedzane przez tysiące turystów. Swoją podróż zaczynają oni zwykle od Lee’s Ferry, które jest dogodnym miejscem dla rozpoczęcia podróży. Stąd mamy łatwy dostęp do rzeki. Możemy wsiąść w statek i kontynuować podróż oglądając ciekawe zakątki Wielkiego Kanionu Kolorado. A przy okazji zwiedzimy jeden z jedenastu lub wszystkie, znajdujące się tam parki narodowe.

Rzeka Kolorado stwarza dogodne warunki do życia. Woda jest wykorzystywana do nawadniania pól uprawnych, ale nie tylko ludzie na tym korzystają. Brzegi rzeki Kolorado stanowią schronienie dla około 360 gatunków ptaków. Szczególnie okolica delty Kolorado jest dogodnym miejscem do życia i schronieniem dla zwierząt. Znajdziemy tam m.in. morświna kalifornijskiego. W okolicach rzeki Kolorado występuje również ponad 1600 gatunków roślin. Wśród nich znajdziemy tam larrea tridentatę, karnegię olbrzymią, jukkę krótkolistną oraz wiele innych gatunków. Ale czymże by była woda bez ryb. W tej rzece znajdziemy około 50 gatunków ryb.

Rzeka Kolorado, stan Kolorado i Wielki Kanion Kolorado – wszystkie w nazwie mają Kolorado. Rzeka Kolorado przepływa przez stan o tej nazwie i przyczyniła się do powstania Wielkiego Kanionu Kolorado. Jest to miejsce co roku odwiedzane przez tysiące turystów. A to z uwagi na piękny, naturalny krajobraz, istne cuda natury. Ponadto turyści będą mogli zobaczyć wiele niesamowitych gatunków roślin i zwierząt. Rzeka ta jest żeglowna na odcinku mierzącym około 980 km. W istocie – można nią płynąć. A dopłyniemy nią od Gór Skalistych aż po Meksyk. Aż do Oceanu Spokojnego. Przecina ona na wskroś Amerykę. Wokół niej znajdują się zbiorniki, kanały irygacyjne oraz elektrownie wodne. Jest to z pewnością nieodzowny element krajobrazu Ameryki Północnej.

Dodaj komentarz