Strona główna Rzeki w Afryce Wielka rzeka w Azji

Wielka rzeka w Azji

0

Nil to rzeka, która w sposób znaczący przyczyniła się do rozwoju cywilizacji – Egiptu. Nil to druga pod względem długości rzeka na świecie, a według niektórych podać pierwsza. Ale to nie jedyny taki przypadek w dziejach świata. Tysiące kilometrów dalej w Azji jest rzeka o nazwie Jangcy.

Rzeka ta znajduje się na terenie Chińskiej Republiki Ludowej. Długość tej rzeki to 6300 km. Dłuższe są tylko Nil i Amazonka. Rzeka ta ma również istotne znaczenie dla gospodarki regionu.

Powierzchnia tej rzeki to 1 807 199 km². Rzeka ta wypływa z gór Tangla znajdujących się na Wyżynie Tybetańskiej. Rzeka Jangcy wpływa do Morza Wschodniochińskiego. W dolnej części dorzecza Jangcy znajdują się dwa jeziora – Poyang Hu i Dongting Hu. Zasilane one są przez prawobrzeżne dopływy rzeki Jangcy. Mające powierzchnię 3583 m² jezioro Poyang Hu jest największym w Chinach jeziorem słodkowodne. W jeziorze znajdziemy wiele gatunków ptaków wodnych. Z kolei jezioro Dongting Hu jest drugim pod względem wielkości jeziorem słodkowodnym w Chinach. Jego powierzchnia to 3900 km², a głębokość 31 m. Jezioro leży na wysokości 34,5 m n.p.m.

Rzeka Jangcy ma ogromne znaczenie dla gospodarki Chińskiej Republiki Ludowej. Przede wszystkim z uwagi na zbiory ryżu. Podobnie do Nilu Jangcy w dużym stopniu przyczynia się do wyżywienia Chin. To tam zbiera się ¾ krajowej produkcji ryżu. A to niebagatelna ilość, znacznie przyczyniająca się do istnienia Chin. Ale na tym nie koniec roli rzeki Jangcy w chińskiej gospodarce. Rzeka ta stanowi również ważny szlak żeglugi śródlądowej.

Rzeka Jangcy niczym Nil służy do nawadniania pól uprawnych. Nawadnianiu pól służą sztuczne zbiorniki, kanały oraz inne budowle, celowe wzniesione w tym celu. Ale nawadnianie pól uprawnych to nie jedyna rola rzeki Jangcy. Wykorzystuje się ją również do produkcji energii. W pobliżu znajduje się nawet elektrownia wodna, której moc to 18 200 MW. Nie sposób tutaj pominąć Zapory Trzech Przełomów budowanej przez 17 lat. Jest to ogromna tama na rzece tworząca zbiornik wodny. To właśnie woda z tej zapory ma służyć wytwarzanie energii. Koszt budowy tej zapory to 37 mld dolarów amerykańskich. To najdroższy pojedynczy projekt świata.

Rzeka Jangcy zapewnia schronienie 416 gatunkom ryb. Często mają tutaj miejsce połowy ryb. Niekiedy te połowy zagrażają populacji Jangcy. Zagrożeniem jest również zatrucie środowiska naturalnego spowodowane działalnością przemysłową. Oprócz ryb żyją tutaj inne gatunki zwierząt, niektóre poważnie zagrożone wyginięciem. Należą do nich morświn bezpłetwy, baji i aligator chiński, żółwiak szanghajski oraz wiele innych gatunków.

Rzeka Jangcy to doprawdy ciekawe miejsce. Można nią przebyć znaczną część Chin, zresztą jest to ważny obszar żeglugi śródlądowej, natknąć się na wiele unikalnych gatunków roślin i zwierząt i zwiedzić niemałą część Chin. Za Wielką Tamą znajdziemy elektrownię wodną o dużej mocy. Ponadto rzeka Jangcy umożliwia nawadnianie pól uprawnych. Ta jedna z najdłuższych rzek świata pełni doniosłą rolę w Chinach. Bez niej rozwój państwa środka byłby znacznie utrudniony.