Strona główna Rzeki w Afryce Wielka rzeka w Afryce

Wielka rzeka w Afryce

0

Afryka to przepiękna kraina. Znajdziemy tam największą pustynię świata, puszczę, sawannę. Znajdziemy tam również rzekę Nil – zaliczaną do najdłuższych na świecie. Ale rzeka Nil to nie jedyna długa rzeka w Afryce. Kolejną jest Kongu.

Jak na ironię rzeka ta przepływa przez kraje o tej samej nazwie, a więc Republikę Konga, Demokratyczną Republikę Konga oraz Angolę. Zresztą od zarania dziejów ten rejon zamieszkiwały rozmaite plemiona afrykańskie. W okolicach rzeki zobaczymy piękną scenerię.

Rzeka Kongo to druga co do długości rzeka w Afryce. Jej długość, wraz z jej górnym biegiem – Lualabą to 4700 km. Całkowita powierzchnia rzeko Kongo to 3,69 milionów km². Rzeka ta ma swój początek w prowincji Górna Katanka w górach Kundelungu. Jest to terytorium Demokratycznej Republiki Konga. Początek swój rzeka bierze na wysokości 1460 m n.p.m. Uchodzi ona do Oceanu Atlantyckiego.

Okolica, przez którą rzeka przepływa jest malownicza, porośnięta bujną roślinnością. To tutaj występuje wilgotny las równikowy. A przemieszczając się wzdłuż rzeki znajdziemy jeszcze inne cuda natury. Jak choćby Wrota Piekieł. Jakkolwiek myląca by ta nazwa nie była oznacza ona w rzeczywistości spienione wodospady. Znajdują się one w prowincji Tanganika, we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Znajdują się one w miejscu, w którym górny bieg Kongo – Lualaba przepływa przez piaskowcowe skały. Kolejne godne uwagi miejsce to Wodospady Stanleya. Rozciągają się one na odcinku liczącym 100 km. Ich odkrywcą był Henry Morton Stanley i stąd ich nazwa. Należą one do największych wodospadów świata.

Rzeka Kongo miejscami jest żeglowna, a miejscami nie jest. Porywiste prądy rzeki powodują, że posiada ona duży potencjał w zakresie produkcji energii. Zdaniem naukowców rzeka kongo stanowi 13 procent światowego potencjału w zakresie wytwarzania energii wodnej. I dlatego wzdłuż rzeki znajduje się około 40 elektrowni wodnych. Tam właśnie, w prowincji Kongo Środkowe, znajdują się zapory Inga I i Inga II. Zapory te łącznie posiadają czternaście turbin.

W obszarze, przez który przepływa rzeka Kongo powstały specyficzne uwarunkowania, za sprawą których pojawiły się rozmaite gatunki roślin i zwierząt. Wśród nich znajdziemy szympansa karłowatego, szympans zwyczajny, koczkodanek błotny i wiele innych gatunków. W wodzie również kwitnie życie, znajdziemy tam prawie 700 gatunków ryb. Wiele z nich to oryginalne, rzadkie gatunki.

Bogate życie roślinne, zwierzęce i wodne czynią ten obszar atrakcyjnym dla niejednego badacza. Panują tutaj warunki umożliwiające rozwój życia, toteż na przestrzeni dziejów gromadziły się tutaj różne plemiona afrykańskie. Wprawdzie większość z nich nie zakładała osad, ale z czasem powstały w tym obszarze państwa. Rzeka Kongo znana jest w kulturze i literaturze. W twórczości Edgara Allana Poe czy innych pisarzy znajdziemy odniesienia do tej powieści. Rzeka ta była również obiektem zainteresowania wielu badaczy z różnych stron świata. Podobnie jak Nil, Kongo ma ogromne znaczenie dla gospodarki regionu.