Strona główna Rzeki w Azji Od Tybetu po Indochiny

Od Tybetu po Indochiny

0

Rzeka to ciekawy zbiornik wodny, który płynie z jednego miejsca do drugiego. Niekiedy przemierza on znaczne połacie ziemi, umożliwiając płynącym z nurtem zwiedzanie pięknych zakątków. Rzeki miewają również znaczenie gospodarcze. Nil przyczynił się do rozwoju Egiptu, Kongo przepływa przez kilka państw Afryki. Ciekawostką jest azjatycka rzeka Mekong, która przepływa przez sześć krajów. Jest to bardzo długa rzeka, jedna z najdłuższych w Azji i na świecie.

Rzeka Mekong ma swoje źródło na Wyżynie Tybetańskiej, w górach Tangla, na wysokości około 5220 m n.p.m. Długość tej rzeki to 4880 km, a powierzchnia jej zlewni to 795 000 km². Rzeka ta przepływa przez sześć azjatyckich państw: Chiny, Tajlandia, Mjanma, Kambodża, Laos i Wietnam. Ujściem rzeki jest Morze Południowochińskie. Głównymi dopływami Mekongu są Nam, Mun, Tonle Sap i Ou.

Rzeka ta ma znaczenie w gospodarce i turystyce państw, przez które przepływa. Dolny brzeg Mekongu to bardzo ważny szlak komunikacyjny. To tamtędy statki morskie przepływają aż do Kambodży, a dokładniej do jej stolicy – Phnom Penh. Na terenie Indochin wzdłuż rzeki rozciągają się plantacje ryżu. Rzeka nie tylko nawadnia, ale również wzbogaca glebę.

Życie zwierzęce i roślinne również kwitnie wzdłuż Mekongu. W rzece żyje około 1200 gatunków ryb, rzeka zdumiewa bioróżnorodnością. Znajdziemy tam m.in. : delfina krótkogłowego, pangaza, riela oraz wiele innych gatunków. Niektóre gatunki ryb zamieszkujących Mekong preferują miejsca, w których jest płytko, a zawartość tlenu jest niska. Z kolei inne żyją na dużych głębokościach w miejscach, w których poziom tlenu jest wysoki. Ludzie żyjący wzdłuż rzeki łowią ryby i inne stworzenia żyjące w rzece. Stanowi to ważną część ich dochodów. Niektórzy ludzie zamieszkujący okolice rzeki Mekong tworzą wspólnoty rybackie, a połowy stanowią znaczną część ich życia.

Rzeką Mekong pływają łodzie rybackie i kupieckie. Handel kwitnie wzdłuż rzeki. Od setek latek na niedużych łodziach ludzie pływali wzdłuż Mekongu, zajmując się handlem i połowem ryb. Tradycja ta jest kontynuowana po dziś dzień.

Delta Mekongu to rejon, w którym występują żyzne ziemie uprawne. Tam sadzi się ryż, ale nie tylko ryż. Ziemie te przyczyniły się do rozwoju pobliskich miejscowości. Tam gromadzili się ludzie.

Rzeka Mekong, a dokładniej miejscowości położone wzdłuż jej, stanowi niemałą atrakcję turystyczną. Płynąc tą rzeką mamy szansę zwiedzić piękne zakątki półwyspu Indochińskiego. Zobaczymy zabytkowe miasta Wietnamu, Kambodży, Laosu, Tajlandii i pozostałych rejonów, przez które rzeka ta przepływa. Zatrzymamy się w luksusowych hotelach, zasmakujemy specjałów lokalnej kuchni. Porobimy wiele zdjęć i filmów, które pozostaną w naszej pamięci na długo. Poznamy lokalne zwyczaje, obrzędy, stroje i rytuały.

Ta niezwykła, czwarta pod względem długości w Azji rzeka, skrywa wiele tajemnic. A wzdłuż niej rozciągają się piękne krajobrazy, handel, wspólnoty rybackie, hotele, restauracje i wiele innych atrakcji. Nie zdziwcie się, jeśli usłyszycie jakąś ciekawą legendę związaną z rzeką lub społecznością zamieszkującą jej obszar. Wzdłuż rzeki jest wiele miast. I nie sposób pominąć jej delty.