Od Himalajów, przez Półwysep Indyjski, aż do Oceanu Indyjskiego przepływa rzeka, która jest niezwykła. A jej niezwykłość polega na tym, że dla wyznawców Hinduizmu jest ona uważana za świętą. Mowa tu o rzece, która zwie się Ganges. Z rzeką tą związana są różne legendy oraz historie religijne. Co więcej miasta znajdujące się wzdłuż tej rzeki również uchodzą za święte. Przyjrzyjmy się jednak dokładniej tej niezwykłej rzece.
Rzeka Ganges przepływa przez Indie i Bangladesz, a jej długość to 2700 km. Rzeka swoją wędrówkę zaczyna w Himalajach po to, aby ją skończyć w Oceanie Indyjskim, a dokładniej w Zatoce Bengalskiej. Rzeka bierze swój początek w lodowcach górskich.
Podobnie jak Nil czy Jangcy, również Ganges jest wykorzystywany do nawadniania pól uprawnych. Zarówno na terytorium Indii, jak również Bangladeszu. Sadzi się tam ryż, trzcinę cukrową, ziemniaki, olej roślinny, soczewicę itd. Wzdłuż rzeki zobaczymy rozbudowaną sieć nawadniającą. Ważną rolę odgrywa tutaj muł rzeczny. Powstaje on w wyniku opadów. To on właśnie utrzymuje żyzność pól uprawnych. Wzdłuż rzeki odbywają się również połowy ryb.
Jeśli mówimy o Gangesie to nie sposób pominąć tutaj deszczy monsunowych. Zresztą Ganges to rzeka, w której występują znaczące wahania poziomu wód. W ciągu miesięcy zmianie się on nawet o 15 m. Monsun to zmieniający się na przestrzeni miesięcy układ wiatrów. Latem wiatr wieje od morza do lądu, natomiast zimą od lądu do morza. Kwiecień jest miesiącem, od którego poziom wód zaczyna przybierać. W miesiącach sierpień-wrzesień poziom wód opada.
Rzeka ta uchodzi za świętą dla wyznawców Hinduizmu. Hindusi kąpią się w niej, aby zmyć swoje grzechy. Część wody biorą w swoje garście, unoszą, a następnie pozwalają jej spłynąć z powrotem. Wykonując różne rytuały nad rzeką oddają hołd swoim bogom i przodkom. Hindusi zabierają również prochy swoich przodków do Gangesu. A wracając do swoich domów zabierają trochę wody ze sobą. Przydaje im się ona do dalszych obrzędów. Pod koniec maja i na początku kwietnia Hindusi świętują zstąpienie bogini Gangi na ziemię. To ta bogini utożsamia rzekę Ganges.
Miasta znajdujące się wzdłuż jeziora są również święte. Warto w tym miejscu wspomnieć o miastach Haridwar, Waranasi oraz Allahabad. Miasta te co roku odwiedzają tysiące pielgrzymów udających się nad rzekę Ganges. W tym rejonie odbywa się również często rafting. Rzeka Ganges przyciąga turystów. Można nad nią spędzać czas na różne sposoby. Naturalnie można poświęcić swój pobyt celem odbywania praktyk religijnych, ale nie tylko.
Święta rzeka wyznawców Hinduizmu rozciąga się pomiędzy dwa państwa – Indie i Bangladesz. Co roku tysiące pielgrzymów przybywają w te rejony, aby odbyć w niej oczyszczającą kąpiel i nie tylko. Jest to generalnie miejsce obrządków religijnych. Jest to również miejsce, wzdłuż którego rozciągają się żyzne ziemie uprawne. Rzeki mają niebagatelne znaczenie w gospodarce – to u ich wybrzeży uprawiane są pszenica i roślinność. Ganges jest ponadto miejscem pielgrzymek. Święta i ważna rzeka w rejonie.