A miano najdłuższej rzeki świata rywalizują dwie – Nil i Amazonka. Dawniej to Nil był uważany za największą rzekę na świecie. Jaką więc długość ma ta rzeka? Starsze źródła podają, że 6400 km, ale nowsze podają, że jej długość to 7040 km. W tym wypadku jest to najdłuższa rzeka świata, dłuższa nawet od Nilu.

Ten ma długość 6650 km. Całkowita powierzchnia tego jeziora to 7,2 miliona km². Odkryta w czasach konkwisty, przepływająca przez lasy tropikalne i inne piękne scenerie, ta największa rzeka świata jest godna uwagi.

Amazonka swój początek bierze w górach Andach. Przepiękny łańcuch górski, ciągnący się przez całe zachodnie wybrzeże Ameryki Południowej. Od zatoki Morza Karaibskiego , aż po Ziemię ognistą. Źródeł Amazonki należy upatrywać na wysokości 5170 m n.p.m. , w górze Quehuisha. Przez Nizinę Amazonki płynie do Atlantyku.

Ta największa na świecie rzeka jest schronieniem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. W lasach deszczowych Amazonki żyje bardzo dużo gatunków zwierząt, ponad jedna trzecia wszystkich, znanych na świecie gatunków. Las deszczowy składa się, jak gdyby z kilku pięter. Na każdym z nich występują jakieś gatunki roślin i zwierząt. Trzeba pamiętać o tym, że różne piętra mają różny dostęp do światła. A to wiąże się z warunkami rozwojowymi. W lesie deszczowym można spotkać wiele ciekawych gatunków zwierząt. Na przykład harpia wielka. Żyje ona w koronach drzew. Jest to najwyżej położona część lasu. Warunki tam są inne niż w niższych częściach lasu. Tam jest sucho i wietrznie. Na niższych piętrach gałęzie drzew są zwarte. Najniżej położona część to poszycie lasu, tam dociera niewiele światła słonecznego. Jak łatwo się domyśleć rośnie tu niewiele roślin.

W rzece żyje wiele gatunków ssaków, gadów oraz ryb. Ujrzymy tam rzadkie gatunki delfinów, węże anakonda, kajmany oraz rozmaite żółwie. W wodach ujrzymy żarłacze tępogłowe, arapaimy i wiele innych rzadkich, niewystępujących gdzie indziej gatunków ryb.

Rzeka ta przepływa przez cztery państwa Ameryki Południowej – Brazylia, Kolumbia, Ekwador, Peru. Wzdłuż rzeki znajduje się wiele miast, a najważniejsze z nich to: Belem, Iquitos, Macapa, Manaus, Obidos, Santarem. Rzeka ta ma znaczenie w gospodarce. Jest to główna droga komunikacyjna w tej części kontynentu. Do Iquitos, jednego z najważniejszych miast wzdłuż rzeki, docierają statki o pojemności do 3000 ton rejestrowych brutto. Natomiast do Manaus docierają statki o pojemności do 5000 ton rejestrowych brutto. A więc możliwa jest wymiana handlowa i transport ważnych ładunków wzdłuż rzeki.

Najdłuższa na świecie, pełna uroku i mająca znaczenie w gospodarce. Amazonka to ciekawa rzeka, będąca swego rodzaju symbolem. Na pewno słyszeliście o niej w telewizji, w różnych filmach. Podróż wzdłuż niej może być ciekawym przeżyciem. Zwiedzimy las deszczowy, a tam rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Roślinność jest tam obfita. Rzeka ma swój początek w górach – Andach. Z pewnością jest to ważny element kontynentu południowoamerykańskiego. Nadaje mu ona charakter.

Dodaj komentarz