Strona główna Rzeki w Afryce Bardzo długa, znana w dawnych czasach

Bardzo długa, znana w dawnych czasach

0

Rzeka Nil znana była już w czasach starożytnych. To wokół niej wyrósł Egipt – bardzo stara cywilizacja, po której zostały ślady w postaci monumentalnych piramid i wspaniałych hieroglif. Rzeka ta znajduje się w Afryce, w jej środkowej i północno-wschodniej części.

Jej długość to 6650 km, a całkowita powierzchnia to 2 870 000 km². Rzeka ta posiada nawet znaczenie biblijne. Wspomina o niej Stary Testament. Odniesienia do Nilu dotyczą Egiptu, a także 10 plag Egipskich, ocalenia Mojżesza i paru innych zjawisk.

Czy Nil to najdłuższa rzeka świata? Dawniej twierdzono, że tak, ale obecnie wiele źródeł wskazuje na to, że najdłuższa jest Amazonka. Wiadomo, że rozwój starożytnego Egiptu był uzależniony od wylewów w delcie Nilu. Dzięki temu możliwe było nawadnianie pól i rozwój Egiptu. Delta znajduje się w północnej części, w miejscu w którym Nil wpływa do Morza Śródziemnego. Obszar ten ma powierzchnię 22 000 km². Do rzeki tej ma dostęp kilka państw: Burundi, Egipt, Etiopia, Rwanda, Sudan, Sudan Południowy, Tanzania, Rwanda, Uganda.

Rzeka Nil to schronienie dla wielu gatunków roślin i zwierząt. W trakcie jesieni rzeka ta jest pokryta kwiatem lotosu. Dzięki temu zmienia ona kolor na czerwony. Nil dzieli się na górny i dolny. Dolny znajduje się na północy, a górny na południu, co może być mylące. Trzeba po prostu zapamiętać, że tak jest. W obu częściach kwitnie bujna roślinność. Znajdziemy tam ciborę papirusową, grzybienie błękitne oraz inne gatunki. W trakcie zimy do delty Nilu przylatuje wiele gatunków ptaków wodnych. Oprócz tego w delcie nilu znajdziemy wiele gatunków żółwi, żab, mangust, waranów nilowych, krokodyli i hipopotamów. Delta Nilu to miejsce w którym od wieków kwitło życie.

Dzięki rzece Nil możliwe jest rolnictwo. W Egipcie uprawia się pszenicę, bawełnę, ryż, trzcinę cukrową oraz kukurydzę. W roku 1960 na Nilu została wybudowana Wielka Tama Asuańska, która z kolej przyczyniła się do powstania Jeziora Nasera. Było to bardzo pomocne rozwiązanie, mające niemałe znaczenie dla gospodarki. Dzięki niemu możliwa stała się kontrola wylewów, a nawet produkcja energii elektrycznej.

Nil to również miejsce, w którym jest pełno atrakcji. Wzdłuż jego wybrzeży znajduje się szereg miast. A są nimi Asuan, Kom Ombo, Edfu, Aleksandria oraz wiele innych ważnych ośrodków miejskich. Wzdłuż rzeki znajdują się miejsca, które w czasach starożytnych odgrywały doniosłą rolę. A jednym z takich miejsc jest Luksor, czyli dawne Teby. Tam oraz w innych miastach wzdłuż Nilu znajdziemy liczne atrakcje pamiętające dawne czasy. Kompleksy świątyń, zabytkowe budowle, miejsca kultu, groby dawnych władców, a niekiedy pozostałości po dawnych fortyfikacjach.

Nil to niesamowita rzeka. Powiadano nawet, że Egipt to dar Nilu. W rzeczy samej – bez wylewów tej rzeki, szczególnie w delcie Egipt nie mógłby powstać. Zabrakło by wody nawadniającej pola. Po dziś dzień wzdłuż Nilu odbywają się uprawy. A wzdłuż wybrzeży rzeki znajdziemy monumentalne pozostałości po czasach dawnych. Nil jeszcze długo będzie odgrywał doniosłą rolę w kulturze i gospodarce.