Kontynent amerykański, a co za tym idzie Stany Zjednoczone również, pełen jest ciekawostek geograficznych. A jedną z nich jest rzeka Missisipi. Znajduje się ona w Ameryce Północnej i jest najdłuższą rzeką na tymże kontynencie. Przepływa one przez Stany Zjednoczone, z części północnej do południowej.

A długość tej ogromnej rzeki to 3766 km, nie licząc rzek Jefferson i Missouri. Ponieważ razem z tymi dwiema rzekami długość Missisipi to 6275 km. Nazwę na pewno nie jeden z nas kojarzy. Istotnie – pojawiała się ona w filmach. I odgrywa ona dużą rolę w gospodarce i w kulturze Stanów Zjednoczonych.

Ale rzeka ta sprawą swoich rozmiarów jest imponująca nie tylko w Ameryce. Albowiem jest to czwarta rzeka na świecie. Dłuższe od niej są tylko Amazonka, Jangcy oraz Nil. Powierzchnia dorzecza Missisipi to 3,2 mln km². Rzeka ta ma swoje źródła w jeziorze Little Elk w północnej Minnesocie. Przepływa ona przez Nizinę Zatokową, przez kilka stanów. A są to : Minnesota, Wisconsin, Iowa, Illinois, Missouri, Kentucky, Tennessee, Arkansas, Missisipi oraz Luizjanę. Uchodzi do Zatoki Meksykańskiej. Większymi miastami w obszarze rzeki Missisipi są : Saint Paul, Saint Louis, Memphis, Nowy Orlean, Minneapolis.

Rzekę tę zasilają inne rzeki, będące jej dopływami. Do najważniejszych dopływów rzeki Missisipi należą : Missouri, Arkansas, Chippewa, Red, Minnesota, Ohio, Illinois, Des Moines oraz Wisconsin.

Rzeka Missisipi posiada duże znaczenie dla gospodarki Stanów Zjednoczonych. To na jej obszarze odbywa się żegluga śródlądowa. Tamtędy pływają barki. Tam znajdują się sieci kanałów łączących Missisipi z Wielkimi Jeziorami. Warto w tym miejscu wspomnieć o delcie, jaką tworzy ta rzeka. Ma ona powierzchnię 36 tysięcy km² i znajduje się ona w miejscu, w którym rzeka uchodzi do zatoki Meksykańskiej. W dolnym biegu rzeki znajdziemy liczne odnogi i starorzecza. W górnym biegu rzeki produkowana jest energia elektryczna.

Missisipi ma również znaczenie turystyczne i rekreacyjne. To tutaj jest często uprawiane narciarstwo wodne. Wzdłuż rzeki Missisipi znajduje się siedem Służb Parków Narodowych. I nie ma się czemu dziwić. Na terenie tym występuje piękna, bujna przyroda. Ale na tym nie koniec. Żyje tam również wiele egzotycznych gatunków zwierząt i ryb. W górnym biegu rzeki żyje ponad 119 gatunków ryb. Należą do nich m.in. : sandacze, basy wielkogębowe, małogębowe, rokiel biały, sumokształtne oraz wiele innych gatunków. Jest to również miejsce połowów ryb. Natężenie połowów jest szczególnie silne w okresie wiosennym i letnim.

Do rzeki Missisipi znajdziemy wiele odniesień w kulturze. Akcja wielu powieści toczy się właśnie na tej rzece. Możemy również posłuchać znanych utworów muzycznych. Jednym z nich jest bluesowa piosenka ”When the Levee Breaks” autorstwa Memphis Minnie McCoy. Piosenka powstała w roku 1929, a zainspirowana była wielką powodzią z roku 1927. Na obszarze rzeki Missisipi zdarzają się powodzie. Stan wód podnosi się wiosną i latem. Wiosną w wyniku topnienia lodów, a latem w wyniku opadów deszczu.

Ta jedna z najdłuższych rzek świata i najdłuższa w Ameryce Północnej jest interesująca z wielu powodów. Ma znaczenie gospodarcze oraz jest schronieniem dla wielu gatunków ryb. Jest to ważny, nieodłączny element Ameryki i jej kultury.

Dodaj komentarz