Rzeka to interesujący ośrodek rzeczny. Przemierza niekiedy kilka państw i miewa znaczenie strategiczne. Rzeki bywają bardzo ważne dla rozwoju lokalnej gospodarki. Najbardziej jaskrawymi przykładami są tutaj Nil, Kongo, Tygrys i Eufrat. Można by znaleźć jeszcze inne przykłady.

Rzeki te w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju cywilizacji zamieszkujących ich obszary. Rzeki bywają również świadkami wielu ważnych wydarzeń toczących się na przełomie nawet stuleci. Jedną z takich rzek jest Dniepr.

Przepływająca przez Ukrainę, Białoruś i Rosję rzeka Dniepr jest jedną z najdłuższych rzek w Europie. Jej długość to 2285 km, natomiast powierzchnia jej zlewni to 516 300 km². Źródła tej rzeki należy upatrywać na wzgórzu Wałdaj, które znajduje się w północno-zachodniej części Niziny Wschodnioeuropejskiej. Rzeka ta płynie na wysokości 220 m n.p.m. Dniepr uchodzi do Morza Czarnego.

Dniepr ma znaczenie gospodarcze dla państw, przez które przepływa. Wzdłuż tej rzeki pobudowano wiele sztucznych zbiorników wodnych. To wzdłuż tej rzeki rozciąga się Kaskada elektrowni wodnych na Dnieprze. W jej skład wchodzi sześć zapór, a także zalewy i elektrownie wodne. Elektrownie wodne, które wchodzą w skład Kaskady elektrowni wodnych na Dnieprze są: Kijowska Elektrownia Wodna, Krzemieńczucka Elektrownia Wodna, Kachowska Elektrownia Wodna, Dnieprzańska Elektrownia Wodna, Kaniowska Elektrownia Wodna, Dnieprodzierżyńska Elektrownia Wodna. Nie sposób tutaj pominąć wielkiej inwestycji o nazwie „Dnieproges”, czyli Dnieprowskaja Gidroelektroscancija. Olbrzymia elektrownia wodna na Dnieprze. Swego czasu największa w Europie. Jej wysokość to 60 m, a długość – 760 m. Powierzchnia zbiornika wodnego to 420 km². A jej moc to 1569 MW. Znajduje się ona w mieście Zaporoże. Wybudowano ją w latach 1927-1932, do jej zbudowania potrzebne były hydrogeneratory sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych.

Wzdłuż rzeki znajduje się wiele ośrodków miejskich, często liczących ponad sto tysięcy mieszkańców. Czerkasy, Zaporoże, Komsomolsk, Kijów, Smoleńsk, Orsza i wiele innych miast rozciąga się wzdłuż rzeki Dniepr. Rzeka ta jest żeglowna na odcinku 2000 km. To nie jest bez znaczenia – Dnieprem odbywa się transport rzeczny przez Ukrainę. Rzeką odbywa się transport towarów, ale również ludzi. Ponadto występują tam kanały rzeczne. Przykładami niech będą : kanał Dniepr – Donbas, Dniepr – Krzywy Róg, kanał Dniepr – Bug itd. Wzdłuż rzeki występują małże guagga. Są to małże słodkowodne żyjące od trzech do pięciu lat. Nazwane jak nieżyjący gatunek afrykańskiej zebry, a to z uwagi na charakterystyczne paski. Małże te są filtratorami, posiadają odpowiednie narządy umożliwiające im filtrowanie nawet jednego litra wody w ciągu dnia. Tam też usuwają fitoplankton, zooplankton oraz algi.

Rzeka Dniepr to ważna rzeka, która odgrywała ważną rolę już w czasach Związku Radzieckiego. Zresztą to wtedy wybudowano tam ogromną elektrownię wodną. Wzdłuż niej rozciąga się wiele miast, a w niej żyją rzadko spotykane gatunki stworzeń morskich.

Dodaj komentarz