Rzeka to ciekawy rodzaj zbiornika wodnego. Tym się różni od jeziora, że nie jest zamknięty, odizolowany. Rzeka płynie z jednego punktu geograficznego do drugiego, nierzadko łącząc się z morzem lub nawet oceanem. Rzeki umożliwiają transport wodny, niekiedy na całej długości, a niekiedy tylko na określonych odcinkach. Niekiedy mają również znaczenie dla rozwoju gospodarczego. Nie sposób pominąć tutaj rzeki Ren. Przepływająca przez sześć państw europejskich zaliczana jest do najdłuższych rzek w Europie. Z pewnością jedna z ważniejszych.

Długość rzeki Ren to 1233 km, a jej powierzchnia to 224 400 km², choć niektóre wcześniejsze źródła podają, że powierzchnia Renu to 252 000 km². Źródłem rzeki są góry Alpy znajdujące się w Szwajcarii. Natomiast jej ujściem ostatecznym jest Morze Północne. Przed dostaniem się do Morza Północnego Ren przepływa przez Deltę Renu i Mozy. Rzeka ta przepływa przez sześć państw Europejskich. Są to : Szwajcaria, Francja, Holandia, Liechtenstein, Austria oraz Niemcy.

Miejscami wzdłuż rzeki Ren rozciągają się piękne krajobrazy, w których występuje bujna roślinność. W lasach łęgowych, znajdujących się na północny-zachód od niemieckiego miasta Fryburg Bryzgowijski, ujrzymy wiele rzadko spotykanych gatunków roślin i zwierząt. Wiele ciekawych okazów roślin i zwierząt znajdziemy w górach Kaiserstuhl. Ujrzymy tam ciepłolubne gatunki storczyków, jaszczurkę zieloną oraz wiele innych naturalnych atrakcji. Nie sposób tutaj pominąć jezioro Bodeńskie oraz Dolinę środkowego Renu. W miejscach tych ujrzymy nie tylko piękny, naturalny krajobraz. W Dolinie środkowego Renu ujrzymy również zabytkowe budowle, średniowieczne zamki. Generalnie płynąc z Renem możemy zwiedzić różne ośrodki miejskie państw, przez które przepływa ta rzeka. A w nich ujrzymy wiele zabytkowych budowli oraz innych atrakcji.

Rzeka ta jest połączona kanałami z innymi zbiornikami wodnymi umożliwiając żeglugę śródlądowa. Jednym z nich jest kanał Ren-Men-Dunaj. Łączy on Morze Czarne z Morzem Północnym. Rocznie z tego kanału korzysta kilka tysięcy statków, a ilość przewożonego ładunku to miliony ton. Tym, jak również pozostałymi kanałami przewożone są : żywność, metale i rudy metali, nawozy, materiały kamienne oraz wiele innych ważnych surowców. Prócz wyżej wspomnianego są jeszcze inne kanały łączące Ren ze zbiornikami wodnymi. A jednym z nich jest Kanał Ren-Herne. Łączy on Ren z Kanałem Dortmund-Ems. Na tym obszarze żyje wiele gatunków ryb. A wśród nich są: karp, sandacz, pstrąg tęczowy, leszcz i inne.

Rzeka Ren to rzeka umożliwiająca sprawną komunikację pomiędzy państwami europejskimi. Przepływa ona przez sześć państw, a kanały łączą tę rzekę z innymi zbiornikami wodnymi. Nie brakuje atrakcji wzdłuż Renu. Przepływa on przez wiele ośrodków miejskich. W wielu z nich znajdują się piękne zabytkowe budowle. Oprócz tego ujrzymy bujną roślinność i rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Jest to ważna rzeka na kontynencie europejskim pozwalająca na sprawne przemieszczanie się po nim. Rozwój gospodarczy i piękne widoki – oto Ren.

Dodaj komentarz