Rzeki często nie ograniczają się swoim zasięgiem do jednego kraju. Są rzeki, które przepływają przez kilka państw umożliwiając tym samym żeglugę pomiędzy nimi. W różnych celach. Niekiedy jest to wymiana handlowa, niekiedy transport towarów.

Nad pięknym modrym Dunajem

Innym razem jest to romantyczna wycieczka i zwiedzanie pięknych krajobrazów. Ciekawą rzeką jest Dunaj, który przepływa przez dziesięć państw europejskich. Dunaj jest drugą pod względem długości rzeką Europy. A brzegi tej rzeki są bogate w różnorodną florę i faunę. Z pewnością rzeka ta jest swoistą ciekawostką.

Rzeka ta mierzy 2845 km długości. Jej powierzchnia to 795 686 km². Przepływa ona przez dziesięć państw europejskich, są to : Niemcy, Austria, Słowacja, Węgry, Chorwacja, Ukraina, Serbia, Mołdawia, Rumunia oraz Bułgaria. Jeśli chodzi o źródła tej rzeki – są dwie opinie. Według jednej źródło znajduje się w górach Schwarzwald w pobliżu Furtwangen im Schwarzwald, a według drugiej w miejscowości Donaueschingen.

Fauna i flora Dunaju

Okolice Dunaj są bogate we florę i faunę. Dunaj jest ważnym miejscem wędrówek ptaków. A w pobliżu tej rzeki żyje ponad 300 ich gatunków. Poza tym na samym Dunaju znajdują się większe skupiska flory i fauny. Jednym z takich miejsc są łęgi naddunajskie. Jest to obszar, w którym zimą gromadzą się większe ilości ptaków. Na uwagę zasługuje również park krajobrazowy Kopacki rit. Jest to obszar bagien, które znajdują się w nienaruszonym stanie. A w delcie Dunaju spotykają się ptaki z Europy i Azji. Ale jakie ptaki zimują lub żyją w okolicach Dunaju? Jest ich sporo : bocian czarny, pustułka, puchacz, rybitwa, gęś, kania czarna, bielik, tracz nurogęś, gągoły, orlik grubodzioby oraz wiele innych gatunków. Często są to gatunki naprawdę egzotyczne.

Oprócz ptaków w okolicach rzeki Dunaj żyje wiele gatunków ssaków. Tam znajdziemy łasicę pospolitą, żbika, bobra, kunę leśną i domową, susła oraz wiele innych gatunków. Nie sposób przecenić znaczenia delty Dunaju. To w tym obszarze występuje bogate życie roślinne i zwierzęce.

Ptaki i ssaki, choć ważny element fauny, to nie jedyny w okolicach Dunaju. W rzece tej żyje ponad 180 gatunków ryb. Nie bez znaczenia jest fakt, że krajobraz w niektórych okolicach Dunaju jest chroniony. Wśród gatunków żyjących wzdłuż rzeki znajdziemy : jesiotry, sumy, świnki, jelce, szczupaki, okonie, sandacze, bolenie, głowacice, węgorze, karpie, czopy oraz wiele innych gatunków.

Oprócz ptaków, ssaków, ryb, gadów i płazów, wzdłuż Dunaju zobaczymy bujną roślinność. Nierzadkie są tam również parki narodowe i rezerwaty. Zobaczymy tam wiele różnych gatunków drzew, krzaków i innych roślin. Ujrzymy tam również rzadko występujące rośliny wodne.

Jedna z najsławniejszych rzek Europy

Rzeka Dunaj to niezwykłe miejsce. Przepływające przez dziesięć państw Europy. Co to oznacza? Że płynąc wzdłuż Dunaju można naprawdę wiele zobaczyć. Zobaczymy wiele miast europejskich, piękne dawne budowle, lokalną kulturę, a przede wszystkim wspaniałą przyrodę. Rzadkie, zachwycające swoim urokiem gatunki roślin i zwierząt. Sprawią, że podróż po Dunaju będzie czymś, czego długo nie zapomnimy.

Dodaj komentarz